Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to proces utleniania zachodzący na powierzchni szkliwa, który prowadzi do widocznego rozjaśnienia ich odcieni. Gabinety stomatologiczne oferują wybielania zębów specjalistycznymi metodami, które gwarantują długotrwały efekt. Przebarwienia i osad nazębny powstają pod wpływem czynników zewnętrznych. Pojawiają się najczęściej u osób pijących kawę, herbatę, palących papierosy. Przebarwienia tworzą się również po napojach i sokach owocowych.

Wybielanie nakładowe

Wybielanie zębów tą metodą polega na idealnym dopasowaniu nakładki do kształtu zębów pacjenta. Szyna wykonywana jest na bazie pobieranego przez lekarza odcinku uzębienia. Do szyny nakładany jest preparat wybielający. Taką specjalną przygotowaną nakładkę pacjent może nosić zarówno w dzień, jak i w nocy, jednak całkowity czas jej noszenia nie powinien przekraczać 5 godzin w trakcie jednego dnia. Po każdorazowym użytkowaniu, wkładkę należy przemyć ciepłą wodą, a następnie osuszyć.

Wybieralnie zębów z użyciem lampy

Wybielanie zębów lampą trwa około pół godziny. Cały zabieg rozpoczyna się od zabezpieczenia dziąseł oraz nałożenia na zęby żelu wybielającego. Następnie pacjent jest wystawiony na działanie specjalnej lampy, która emituje zimne światło, dzięki czemu nie dochodzi do podrażnienia nerwów. Po upływie 10 minut lekarz ściąga preparat i na kolejne 10 minut nakłada nowy. Czas trwania ostatniego etapu wybielania zębów zależy od stopnia ich przebarwienia.

Wybielanie zębów martwych

Zęby martwe, nawet po leczeniu, z biegiem czasu zmieniają swój kolor, stają się sine, a przy tym mogą wyglądać nieestetycznie. Szansą na przywrócenie ładnego koloru jest profesjonalne wybielanie zęba martwego, przeprowadzone w gabinecie dentystycznym. Powszechnie w użyciu stosuje się wodę destylowaną i nadboran sodu. Po zmieszaniu tych substancji powstaje nadtlenek wodoru, który ma właściwości wybielające. Aby rozjaśnić martwy ząb lekarz otwiera jego komorę, oczyszcza ją mechanicznie, odtłuszcza alkoholem oraz wytrawia 37 proc. kwasem ortofosforowym. Następnie wprowadza pastę wybielającą i szczelnie zamyka komorę zęba kompozytem lub cementem glassjonomerowym.

Zalecenia po zabiegu

Po zakończonym zabiegu wybielania zębów pacjent nie powinien jeść przez około dwie godziny i pić jedynie wodę. Dla utrzymania efektu, przez pierwsze dwa dni zaleca się przejście na tzw. białą dietę, czyli unikanie napojów i pokarmów, które mają właściwości barwiące. Nie wolno też palić papierosów.