Zmniejszanie piersi

Zmniejszanie piersi

Nienaturalnie duże piersi wiążą się z ryzykiem występowania problemów zdrowotnych. Ciężkie piersi mogą nadmiernie obciążać kręgosłup i plecy. Same piersi natomiast są wrażliwe na dotyk i często są  źródłem dolegliwości bólowych. Ciężar gruczołu piersiowego deformuje także kształt klatki piersiowej i popiersia. W odpowiedzi na tego typu dolegliwości pacjentki mogą skorzystać z operacji pomniejszenia biustu, która prowadzi do poprawy fizycznego, jak i psychicznego komfortu.

Wskazania

Redukcja piersi może być wskazana tym pacjentkom, u których:

  • istnieje znaczna asymetria dotycząca wielkości obu piersi,
  • rozrośnięte piersi powodują występowanie różnych objawów, takich jak dolegliwości bólowe różnych okolic ciała czy zmiany skórne w miejscu ramiączek biustonosza,
  • występują kompleksy wynikające z nadmiernego rozmiaru piersi,
  • wielkość biustu jest nieadekwatna do budowy reszty ciała,
  • biust powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu.

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań przed redukcją piersi zalicza się:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • problemy z wątrobą i nerkami,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • przewlekłe infekcje.

Przebieg zabiegu

Zabieg redukcji piersi przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym. Operacja wykonujemy poprzez cięcia na skórze piersi, mające na celu wycięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i gruczołu. W niektórych przypadkach tkanka tłuszczowa może być usunięta poprzez liposukcję połączoną z usunięciem nadmiernej ilości skóry.
W przypadkach, gdy nie ma problemu nadmiernej ilości luźnej skóry, a problem stanowi jedynie zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej – już dzięki samej liposukcji osiągamy satysfakcjonujący rezultat. Technikę operacyjną pomniejszania piersi wybieramy podczas osobistej konsultacji z pacjentem i jest ona uzależniona od stanu piersi pacjentki oraz jej oczekiwań.

Rekonwalescencja po zmniejszaniu piersi

Po zabiegu redukcji piersi pacjentka otrzymuje specjalny biustonosz, którego noszenie zaleca się przez kilka tygodni, zarówno w dzień, jak i w nocy. Aktywność sportowa, prace domowe (np. prasowanie, mycie okien), intensywny ruch mięśni piersiowych czy sen w pozycji na brzuchu są w tym czasie wykluczone. Należy również unikać nadmiernego nasłonecznienia, korzystania z solarium i sauny. Przez pierwsze trzy miesiące po zagojeniu wskazane jest samodzielne intensywne masowanie piersi oraz stosowanie maści i kremów zmiękczających blizny. Po 7-10 dniach następuje usunięcie szwów podczas wizyty kontrolnej.